Novinky

Tipy a novinky ze světa rychlosti vol. 2

2 minuty čtení

Tentokrát nahlédneme do světa Next.js a zhodnotíme si HTTP/3. Ve Woltu vymysleli plugin s názvem BlurHash, tak si rozebereme, k čemu je to dobré a do diářů si na příští rok vyznačíme červeně měsíc květen.

Next.js conf

Na Next.js konferenci byla představena nová 10 verze tohoto populáního React frameworku, který přináší několik zajímavých novinek. První z nich jsou vlastní performance metriky, souhrnně nazývané jako RES - real experience score.

Druhou zásadní novinkou je Image komponenta, která má řešit všechny běžné neduhy s obrázky spojené. Na druhou stranu je vývojáři kritizována, že jde o “black box” bez kontroly. Podrobněji vše rozebíráme ve videu níže.

HTTP/3

Google implementoval již třetí verzi protokolu pohánějící naše weby. Zlepšit by se měla datová propustnost a latence. Naopak se upustilo od prioritizace zdrojů.

BlurHash

Pokud vás stejně jako designéry z Woltu nebaví nudné šedé načítací plochy, můžete zkusit jejich nejnovější plugin BlurHash. Na druhou stranu pozor na celkovou dobu času dekódování, kterou BlurHash spotřebuje.

Core Web Vitals jako parametr pro výsledky vyhledávání

Květen 2021 bychom si měli pečlivě poznamenat do diářů. Google oznámil, že od tohoto data začne zahrnovat Core Web Vitals jako parametr pro řazení výsledků vyhledávání. Vývojářům tedy zbývá poslední půlrok rychlost webů vyladit.

Všechna témata jsme podrobně rozebrali na našem livestreamu Na rychlosti záleží, ze kterého přinášíme sestříhaný záznam.

![](/uploads/novinky-cover-2.jpg)
Zuzana Šumlanská
Zuzana Šumlanská·superkodérka se zaměřením na rychlost

Publikováno 25. 11. 2020

Jak rychlý je váš web?Otestujte si ho.

Test rychlosti webu

Audit vašeho webu